zdjęcia FILM KONTAKT ART BUS KR 7361EJ katalog organizator RELACJE Z PRZEBIEGU informacje o projekcie partnerzy pojęcie ekspresjiOGŁOSZENIA START

Informacje o Projekcie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

zdjęcia FILM KONTAKT ART BUS KR 7361EJ katalog organizator RELACJE Z PRZEBIEGU informacje o projekcie partnerzy pojęcie ekspresjiOGŁOSZENIA START

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Beata Pflanz

Beata Pflanz podczas wernisażu swoich prac w Cafe Kultura w OKSiR, 4 sierpnia 2010, fot. Marcin Saldat

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

zdjęcia FILM KONTAKT ART BUS KR 7361EJ katalog organizator RELACJE Z PRZEBIEGU informacje o projekcie partnerzy pojęcie ekspresjiOGŁOSZENIA START

 

 

Przejdź do artykułu:

Art Bus w Świeciu

Świecie. Zagrasz. Nawet, jeśli nie potrafisz grać

Awangardowy koncert na Miasteczku

Spotkanie z Lutyńskim

Uczy dzieci ekspresji

SZCZEGÓŁOWY HARMONOGRAM działań/wydarzeń w projekcie

 

CZWARTEK, 24 czerwca 2010

 

godz. 17.00 - Spotkanie informacyjne z kuratorem projektu. Przedstawienie harmonogramu działań na najbliższy tydzień. Omówienie charakteru i idei projektu: Warsztaty Kreatywności „Ekspresja z Lutyńskim”

MIEJSCE spotkania: w jednej z sal Świeckiego OKSiR-u (na piętrze) - w Sali Konferencyjnej bądź Teatralnej.

 

PONIEDZIAŁEK, 28 czerwca 2010

 

godz. 16.30 - Uroczyste otwarcie projektu: przywitanie artystów w Świeciu i przedstawienie grupy artystycznej uczestnikom warsztatów. Wzajemne poznanie się artystów i uczestników warsztatów.

MIEJSCE ZDARZENIA: parking przy Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Świeciu.

 

godz. 17.00 - Happening muzyczny „Autobus w fontannie” - z udziałem dzieci i młodzieży - wyzwalanie ekspresji w muzyce. Zachęcamy wszystkich do wzięcia ze sobą instrumentów muzycznych.

MIEJSCE ZDARZENIA: przy fontannie w parku miejskim przy Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Świeciu.

fot. Marcin Saldat

WTOREK, 29 czerwca 2010

 

godz. 17.00 - Happening muzyczny z udziałem dzieci i młodzieży - wyzwalanie ekspresji w muzyce . Zachęcamy wszystkich do wzięcia ze sobą instrumentów muzycznych.

godz. 17.30/18.00 - Happening muzyczno-plastyczny „Taniec z Pollockiem” z udziałem dzieci i młodzieży.

godz. 19.00/20.00 - ALTERNATYWNY KONCERT WIECZORNY (zachęcamy wszystkich do wspólnego muzykowania).

MIEJSCE ZDARZENIA: boisko sportowe w Miasteczku (w Przechowie).

fot. Marcin Saldat

ŚRODA, 30 czerwca 2010

 

godz. 11.00 - Happening filmowo-plastyczny „Muzyka dla ryb” z udziałem dzieci i młodzieży.

MIEJSCE ZDARZENIA: zaciemnione pomieszczenia Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji (zbiórka w Punkcie Informacyjnym).

 

godz. 15.00 - „O sztuce inaczej” (przedziwne historie ze świata sztuki zaprezentowane na slajdach) - autor wykładu Jan Trzupek, historyk sztuki.

MIEJSCE ZDARZENIA: Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji - Sala Konferencyjna - zbiórka w Punkcie Informacyjnym.

fot. Marcin Saldat

PIĄTEK, 2 lipca 2010

 

godz. 17.00 - Happening muzyczny z udziałem dzieci i młodzieży - wyzwalanie ekspresji w muzyce . Zachęcamy wszystkich do wzięcia ze sobą instrumentów muzycznych.

godz. 17.30/18.00 - Happening plastyczny „Ekspresja w pudełkach” z udziałem dzieci i młodzieży.

godz. 19.00/20.00 - ALTERNATYWNY KONCERT WIECZORNY (zachęcamy wszystkich do wspólnego muzykowania).

MIEJSCE ZDARZENIA: boisko TKKF (na osiedlu Marianki).

fot. Marcin Saldat

SOBOTA, 3 lipca 2010

 

4 Kongres Kociewski w Starogardzie Gdańskim

fot. Marcin Saldat

NIEDZIELA, 4 lipca 2010

 

godz. 16.00 - finałowy koncert na Dużym Rynku: happeningi muzyczne i plastyczne (z udziałem dzieci i młodzieży) pod hasłem „Eksplozja dźwięków, barw i kształtów - zwierzęta grają na instrumentach”.

Dodatkowo - lekcja nauki na GITARZE BASOWEJ - poprowadzi Małgorzata Tekiel. Zachęcamy wszystkich do wzięcia ze sobą instrumentów muzycznych.

MIEJSCE ZDARZENIA: Duży Rynek, Świecie.

fot. Marcin Saldat

WTOREK, 6 lipca 2010

 

DZIEŃ FILMOWY - projekcje w Sali Widowiskowej (kinowej) Świeckiego OKSiR-u

od godz. 14.00

  • Film z projektu „Teren Budowy / Chełmno. Zbuduj swoje miasto” (szczegóły o projekcie na stronie www.formy.art.pl ) (ok. 10 min.)
  • Projekcja części materiału filmowego zebranego podczas realizacji projektu: Warsztaty Kreatywności „Ekspresja z Lutyńskim” (28 czerwca - 6 lipca 2010)
  • Film „ART BUS KR 736EJ” (20 min.)

Na zakończenie: wspólne muzykowanie, pożegnanie Piotra Lutyńskiego i grupy artystów, sesja zdjęciowa - pamiątkowe zdjęcia z artystami i artystycznym autobusem.

fot. Marcin Saldat

PIĄTEK, 10 września 2010

 

Uroczyste podsumowanie i zakończenie projektu:

Podziękowanie sponsorom, partnerom i wszystkim osobom, biorącym udział w realizacji projektu.

Rozdanie publikacji dydaktycznej/katalogu z warsztatów „Ekspresja z Lutyńskim”.

Rozdanie dyplomów uczestnikom warsztatów oraz rozdanie nagród rzeczowych zwycięzcom konkursu.

PROJEKCJA FILMU VIDEO z przebiegu warsztatów „Ekspresja z Lutyńskim” w Sali Widowiskowej Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Świeciu.

TEKST: Karina Dzieweczyńska, kurator projektu

 

Warsztaty Kreatywności z Beatą Pflanz

3-5 sierpnia 2010r.

Na zaproszenie kuratorki Kariny Dzieweczyńskiej, w dniach od 2 do 4 sierpnia 2010r., BEAta Pflanz – artystka spod Poznania, poprowadziła Warsztaty Kreatywności, na terenie OKSiR-u w Świeciu. Codziennie od 10-tej rano, za każdym razem inaczej, artystka zapraszała swych młodych uczestników zajęć do zaczarowanej KRAINY SZTUKI. Każdy dzień był inny, kolejne – przyprawiały dzieci o nowe dreszcze emocji.

 

WTOREK, 3 sierpnia 2010, OTWIERANIE – dzień pierwszy z BEAtą Pflanz

 

Pierwszego dnia Warsztatów, do Sali Lustrzanej, przyszła grupa dzieci, które wydawały się być nieco zagubione i nieśmiałe. Szybko jednak, oswoiły się z tym dużym, przestronnym pomieszczeniem, bo BEAta Pflanz co rusz wymyślała i proponowała im nowe zaskakujące zadania. Pierwsze działanie to była zabawa w portret na balonie-rękawiczce. Działanie to wszystkich wprowadziło w dobry nastrój. Powstawały śmieszne portrety, zabawne buzie. Dzieci z zachwytem kolorowały i zarysowywały balony-rękawiczki.

Potem było wspólne malowanie farbami na ponad 10-metrowym, zagruntowanym kartonie, na którym pani BEAta częściowo namalowała już elementy kojarzące się dzieciom z biedronkami, stonogami i innymi zwierzakami. Dzieci wspólnie rozwijały prace malarską w obraz, którego trochę przewrotnym tematem było: „Czy biedronki to są stonki, czy stonogi mają nogi?”. To była malarska przygoda na dużej powierzchni.

Później, każdy uczestnik Warsztatów, zrobił abstrakcyjny rysunek, bo prowadząca Warsztaty artystka przygotowywała już w ten sposób swych małych adeptów sztuki, do kolejnych – tym razem poważnych już działań. Prace, mimo podobnego formatu, mimo podobnego podejścia – okazały się bardzo rożne i na zaskakująco wysokim poziomie artystycznym. Okazało się także, że wyjściowa zielona kropka farby odpowiednio zamknięta w kartce stała się przyczynkiem kolejnej pracy na wyobraźnię. Zaskakującym było, że mimo młodego wieku uczestników artystka była w stanie skupić wszystkich na pracy ze sobą przez bardzo długi czas. Ostatnia godzina zajęć tego dnia, była czasem rysowania palcem w powietrzu autoportretu, rozmowy o kolorach, pokazywaniu nieistniejących rzeźb, zgadywaniu rysowanych na-niby form i innych zabaw rozwijających wyobraźnię dzieci.

fot. Marcin Saldat

ŚRODA, 4 SIERPNIA 2010, WYOBRAŹNIA – dzień drugi z BEAtą Pflanz

 

Kolejny dzień Warsztatów Kreatywności był czasem na dwa działania: malowanie obrazu na płótnie i rysowanie kredą abstrakcyjnego rysunku. Pani BEAta sterowała swymi podopiecznymi, ale za nich nie malowała! Ostatecznie, każda para dzieci, malując profesjonalnymi farbami na profesjonalnym płótnie udowodniła, że jest w stanie namalować wspaniały obraz. Dzieci były bardzo przejęte, skupione i zachwycone. Słuchały wskazówek i podpowiedzi artystki, ale w całkowicie samodzielny sposób ostatecznie decydowały o swoich pracach, które okazały się wspaniałymi obrazami.

Potem dzieci zabrały z sobą kredy i poszły na zabawę rysunkową przy fontannie. Tam powstał abstrakcyjny rysunek, przy którym wszyscy świetnie się bawili.

fot. Marcin Saldat

CZWARTEK, 5 SIERPNIA 2010, MY JESTEŚMY ARTYSTAMI – dzień trzeci z BEAtą

Pflanz

 

Ostatni dzień podróży do KRAINY SZTUKI było czasem na samodzielne malowanie obrazu. Dzieci – bogatsze o doświadczenia malarskie z dnia poprzedniego – namalowały kolejne obrazy – tyle, że już indywidualnie.

W czasie, gdy schły ich prace, kolorowały niewielkie kartony, które posłużyły później do utworzenia na trawniku rzeźby, przy której wszyscy razem zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie. Ale podsumowaniem całości było całkiem nowe doświadczenie dla młodych artystów – performance. Dzieci, na czele z BEAtą Pflanz, zabrały swoje obrazy i trzymając je przed sobą, albo nad głową, wyszły na zewnątrz budynku, doszły do fontanny i podążając dalej parkiem, a potem wokół budynku OKSIR-u skandowały głośno: „MY JESTEŚMY ARTYSTAMI”.

TEKST: BEAta Pflanz

fot. Marcin Saldat

 

 

ZAPROSZENIE NA WERNISAŻ do CAFE KULTURA, środa, 11 sierpnia 2010r., godz. 18.00

 

Warsztaty Kreatywności z BEAtą Pflanz

na Wyspie Skarbów w Świeckim OKSiR-e.

3-5 sierpnia 2010r.

 

W najbliższą środę (11 sierpnia 2010r.) o godz. 18.00 zapraszamy na WERNISAŻ prac malarskich, wykonanych przez dzieci podczas Warsztatów, przeprowadzonych przez BEAtę Pflanz.

 

W ramach mojego autorskiego projektu „Warsztaty Kreatywności”, w którym na przełomie czerwca i lipca br. wziął już udział Piotr Lutyński, organizując szereg wydarzeń w oparciu o ART BUS, teraz, w pierwszych dniach sierpnia, odbył się cykl artystycznych działań pomysłu BEAty Pflanz - artystki spod Poznania.

W dniach 3-5 sierpnia 2010r. BEAta Pflanz (artystka z Suchego Lasu) stworzyła dla najmłodszych z Wyspy Skarbów przy OKSiR Świecie wyjątkową KRAINĘ SZTUKI. BEAta otworzyła przed dziećmi nowe horyzonty postrzegania rzeczywistości, wydobyła z nich to, co w nich najlepsze - niczym nieograniczoną wyobraźnię, szczerość, spontaniczną radość.

BEAta Pflanz wzbogaciła również świat dorosłych. W przerwie pomiędzy warsztatami namówiła do namalowania swoich obrazów kierownika OKSiR-u, panie z księgowości i działu animacyjnego, wprowadzając wszystkich w świat dziecka. Ekipa OKSiR-u poddała się pozytywnej energii artystki, tworząc w skupieniu i z ogromnym zaangażowaniem prace na profesjonalnych płótnach malarskich, profesjonalnymi farbami.

Zachęcam do przeczytania tekstu BEAty Pflanz umieszczonego pod linkiem: http://warsztatykreatywnosci.oksir.com.pl/relacje_z_przebiegu.html oraz do przejrzenia foto-relacji Marcina Saldata - zamieszczonej pod linkiem: http://warsztatykreatywnosci.oksir.com.pl/foto.html (przy datach 3, 4, 5 sierpnia 2010r.).

Ponadto, w trakcie działań prowadzonych przez Beatę Pflanz, odbyło się szereg różnorodnych, spontanicznych, radosnych akcji, takich, jak np. dziecięcy performance - przemarsz dzieci z własnoręcznie wykonanymi pracami wokół fontanny i budynku OKSiR. Dzieci za namową BEAty z wyciągniętymi w górę pracami malarskimi, własnoręcznie zrobionymi (z inspiracji artystki), maszerowały w szeregu wokół fontanny, obchodząc budynek Świeckiego OKSiR-u, jak również pokoje biurowe (w tym dział księgowości) i cały czas skandowały: "My jesteśmy artystami! My jesteśmy artystami! My jesteśmy artystami! My jesteśmy artystami!!!!!!!!!".

Radosny przemarsz grupy dzieci, wykrzykujących powyższe hasło, przerodziła się w niecodzienne zjawisko, które nie umknęło uwagi przypadkowym widzom, np. wypoczywającym na ławeczkach w parku przy fontannie, które na widok dziarskiej gromadki, spontanicznie i z zachwytem zaczęli klaskać młodym adeptom sztuki. Za to i wiele innych - ciepłych, serdecznych, dziecięcych reakcji, należą się podziękowania BEAcie Pflanz.

W najbliższą środę zapraszamy wszystkich na niecodzienny wernisaż - pokaz prac, wykonanych przez najmłodszych.

 

Tekst: Karina Dzieweczyńska, kurator projektu